Wózek dla dziecka  to jedna z najważniejszych rzeczy w wyprawce niemowlaka.  Jak go wybrać? Na co zwrócić szczególną uwagę? Czy ma być ładny czy funkcjonalny, bezpieczny czy wielofunkcyjny, wygodny czy spełniający wszystkie te oczekiwania? Oczywiście ma być bezpieczny dla dziecka i idealny dla rodziców. Tą najdroższą, ale i jedną z najważniejszych rzeczy z wyprawki niemowlęcia należy wybrać kierując się kilkoma zasadami. Wózek może służyć dziecku przez około 3 lata. Warto więc wybrać taki, który spełni oczekiwania dziecka i rodziców przez cały ten czas.  Jeśli zdecydujemy się na zakup wózka dziecięcego wielofunkcyjnego zaoszczędzimy na poszczególnych elementach, które w kolejnych etapach rozwoju dziecka staną się nam niezbędne.

Pierwsze pół roku niemowlę spędzi przesypiając znaczną część dnia i nocy. Wygodny i spokojny sen zapewni mu: w domu dobrze dobrane łóżeczko, z właściwym materacem i odpowiednio dobraną pościelą, na spacery niezbędny będzie wózek – gondola, który w wielu przypadkach również w domu stanie się miejscem, w którym niemowlę będzie wypoczywało. Znakiem bezpieczeństwa dostępnych na rynku wózków dziecięcych jest atest. Wszystkie oferowane przez nasz sklep (nazwa, adres) wózki dziecięce posiadają atesty m.in. Państwowego Zakładu Higieny. Gondola to pierwszy wózek – głęboki, w którym niemowlę spędza czas w pozycji leżącej . Zazwyczaj gondola montowana jest na stelażu i w przyszłości jej miejsce może zająć spacerówka montowana na tych samych uchwytach. Czym powinna cechować się gondola? Rozmiarem odpowiadającym przez pierwsze pół roku naszemu dziecku. Głębokością przystosowaną dla maleństwa. Wróćmy uwagę na wewnętrzne wykończenie gondoli, które ma zapewnić ładne i przytulne wnętrze miejsca, w którym będzie spędzać czas nasze maleństwo. Duża budka ochroni niemowlę przed nadmiernym promieniowaniem słonecznym lub deszczem, ułatwi utrzymanie odpowiedniej temperatury wewnątrz wózka. Zapytajmy sprzedawcę o możliwość wentylacji wewnątrz budki oraz o okienko umożliwiające patrzenie na dziecko, gdy znajdujemy się z tyłu gondoli i tak wieziemy nasze maleństwo. Ciche rozkładanie i składanie budki nie zakłóci spokojnego snu niemowlęcia podczas spaceru.

Stelaż, na którym montowane są właściwe części wózka, w dużej mierze decyduje o funkcjonalności a także wadze całego zestawu. Najlżejsze są stelaże aluminiowe. Mając na uwadze, że stelaż plus wózek właściwy, waga dziecka, posłania wewnątrz wózka, a także torba z niezbędnymi akcesoriami niemowlęcia, a w wielu przypadkach jeszcze torba z zakupami stanowić będzie ciężar, który pchać będzie mama lub tata w czasie spaceru. Wielkość, do jakiej składa się stelaż ma znaczenie w czasie transportu wózka np. w bagażniku samochodowym. Fakt ten ważny będzie nie tylko dla rodziców – podróżników, ale także przy sporadycznych wyjazdach samochodem z  wózkiem do babci na niedzielny obiad czy też na pierwsze wakacje. Łatwość i szybkość składania wózka i stelażu zadecyduje o jego funkcjonalności w chwilach, gdy pakujemy się i szybko chcemy rozpocząć podróż.  Stelaż jest integralną częścią wózka, z której nie można zrezygnować, więc nie lekceważmy tego elementu przy zakupie.

Koła wózka stanowić będą o jego zwrotności i amortyzacji. Różne rodzaje kół sprawdzą się w różnym terenie. Wybierając wózek zadajmy sobie pytanie czy będzie on tylko typowo miejską spacerówką czy tryb życia rodziny sprawi, że wózek będzie przemierzał wyboiste polne lub leśne ścieżki. Duże, pompowane koła sprawią, że wózek zapewni dziecku amortyzację i pozwolą na bezpieczny i przyjemny spacer także w pozamiejskim terenie. Na nierównym terenie bardzo ważna staje się amortyzacja wózka, która zapewnia naszemu niemowlęciu bezpieczeństwo. Dziecko nie powinno być narażone na wstrząsy. Dla rocznego czy dwuletniego dziecka  wyboista droga, którą będzie przemierzał wózek może być nieprzyjemna , ale dla niemowlęcia w pierwszym półroczu życia wstrząsy są po prostu są niezdrowe i niebezpieczne. Zwrotność kół i ich wielkość zadecyduje o zwrotności wózka i łatwości manewrowania nim. 
Obecnie każdy wózek dziecięcy wyposażony jest w hamulec. Najlepiej sprawdzają się hamulce blokujące dwa koła jednocześnie. Hamulec decyduje o bezpieczeństwie wózka. Wózek zatrzymany hamulcem powinien stać stabilnie i nie dać się zbyt łatwo przesunąć w żadnym kierunku. Nawet jeśli nie mieszkamy w górskiej okolicy teren wokół nas nie jest całkowicie płaski i  hamulec będzie bardzo przydatny. Wózek, którego nie trzymamy za rączkę zawsze powinien być zablokowany hamulcem, co zapewni bezpieczeństwo naszemu dziecku w przypadku np. potrącenia wózka przez przypadkowego przechodnia. Większość wózków umożliwia przekładanie rączki prowadzącej pierwszy pojazd naszego maleństwa. W takim przypadku zwróćmy uwagę czy hamulec jest obustronny.

Wspomniana przekładana rączka wózka jest atutem nie tylko zapewniającym wygodę rodzicom, ale samemu dziecku. Pierwsze pół roku, użytkując gondolę z reguły będziemy pchać wózek przed sobą z niemowlęciem tak, abyśmy mogli patrzeć bezpośrednio na dziecko. Zdarzą się jednak wietrzne dni, kiedy chcielibyśmy dziecko ochronić przed wiatrem wiejącym do wnętrza budki lub słońcem padającym pod takim kątem, że uniemożliwia spokojny sen dziecka. Opcja przełożenia rączki prowadzenia wózka rozwiąże nasze problemy. Starsze dziecko, ciekawe otaczającego je świata chętnie będzie spędzać czas w spacerówce tyłem do prowadzącego wózek rodzica. Przekładana rączka to wygoda w trakcie użytkowania wózka. Regulowana rączka pod względem jej wysokości potrzebna jest zwłaszcza wtedy, gdy rodzice i inne osoby, które będą prowadzić wózek różnią się wzrostem. 

Kosz na zakupy znajduje się w większości wózków. Służy przewożeniu dodatkowych rzeczy, które zabieramy na spacer z dzieckiem lub zakupów. Pamiętajmy o tym, aby torby umieszczać w przeznaczonym na nie koszu. Wieszanie ciężkich przedmiotów na rączce wózka może przeważyć go, przewrócić i narazić na niebezpieczeństwo przewożone w wózku dziecko. Dodatkowe akcesoria do wózka typu parasolka, śpiworek, folia, moskitiera, uchwyt na kubek mogą w dużej mierze ułatwić nam organizację na spacerach. Ich przydatność zależna jest od sposobu życia rodziny,  miejsca i długości spacerów oraz indywidualnych potrzeb  dziecka.

Po pierwszych 6 miesiącach użytkowania wózka z gondolą czas zmienić na spacerówkę.  Wózek spacerowy powinien charakteryzować się sztywnym oparciem, regulowanym co najmniej w trzech pozycjach – siedzącej, półleżącej, leżącej. Regulowany podnóżek zapewni wygodę dziecku w każdej pozycji i dostosuje się do wzrostu naszej pociechy. Materiał, z jakiego wykonana jest spacerówka powinien być łatwy w utrzymaniu czystości i higieny. Dziecko w spacerówce może samo już spożywać przekąski na spacerze, korzystać z napoi a to może towarzyszyć częstszym zabrudzeniom w trakcie użytkowania niż gondola. Weźmy pod uwagę łatwość przywracania czystości.

Jedną z najważniejszych rzeczy w spacerówce są pasy bezpieczeństwa. Pasy trzypunktowe zapewniają największe bezpieczeństwo. Powinny być regulowane i posiadać zapięcie skonstruowane tak, aby dziecko nie było w stanie samo wypiąć się z pasów. Pamiętajmy, że to, czy dziecko będzie miało zapięte pasy, zależy od osoby sprawującej w danej chwili opiekę nad dzieckiem. To my odpowiadamy za zdrowie i życie dziecka. Zapewniajmy mu bezpieczeństwo wszędzie tam, gdzie to jest możliwe.