Prawie pół naszego życia przeznaczone jest na sen. My – dorośli – potrzebujemy około ośmiu godzin na dobę, a niemowlęta powinny mieć go od dwunastu, aż do szesnastu godzin- w ciągu doby. Bezpieczny i spokojny sen dziecka zapewnią mu warunki zbliżone do takich, jakie przed przyjściem na świat miało zapewnione u mamy. Miękko, ciepło, cicho, bez nadmiaru bodźców, po prostu bezpiecznie. Aby sen był spokojny takie właśnie powinniśmy zapewnić warunki w łóżeczku niemowlakowi.   To właśnie sen daje maluszkowi energię do wzrostu i poznawania świata. Łóżeczko ma stanowić dla naszego dziecka miejsce bezpieczne, przytulne, wygodne, ciepłe i po prostu miłe.  Z powodu czasu jaki jest przeznaczony na sen warto zadbać o to, na jakim materacu i pod jakim okryciem będzie spało nasze dziecko. Już od pierwszych dni niemowlę powinno mieć swoje własne miejsce do spania. I chociaż każde dziecko uwielbia bliskość rodziców, to w łóżeczku jest bezpieczniejsze niż w łóżku rodziców. Najpopularniejszym i najbezpieczniejszym jest tradycyjne łóżeczko. Niektórzy rodzice decydują się na kosze lub kołyski, ale znakomita większość zostaje przy tradycyjnym łóżeczku. Szeroka gama oferty łóżeczek pozwoli zaspokoić potrzeby wymagających rodziców.  Gdy mamy już wybrane łóżeczko, wyłożone starannie wybranym materacem, który musi być dopasowany do rozmiaru łóżeczka i potrzeb dziecka,  mieć odpowiednią twardość i idealny rozmiar, czas skupić się na prześcieradle, pościeli i poszewkach.  
Bardzo ważne aby prześcieradło, pokrowiec, którym będzie wyłożony materacyk dobrze przylegał do jego powierzchni, nie zsuwał się i nie tworzył fałd. Dopasowane prześcieradła na gumce do niedawna były idealnym rozwiązaniem obecnie znaczącą pozycję na rynku zajmują prześcieradła naciągane na materac tak, jak poszewki. Zarówno jedne jak i drugie zapewniają bezpieczeństwo niemowlęciu. Maluszek, który przemieszcza się podczas snu nie zawinie się w materiał, którym mógłby się udusić. Równie ważne jak dopasowanie prześcieradła do materaca jest jego wykonanie i skład. Wszyscy specjaliści są zgodni, co do tego, że najlepsze są naturalne materiały zarówno przy wyborze prześcieradeł, poszewek czy samej pościeli. Warto zwrócić uwagę także na to, aby wyposażenie łóżeczka było antyalergiczne. Miękki i miłe w dotyku prześcieradło uprzyjemni sen naszego maluszka. Zwróćmy uwagę na skład tkaniny. Idealne materiały przyjazne dziecku powinny być naturalne, charakteryzować się przepuszczalnością powietrza, aby nie odparzały wrażliwej skóry małego domownika. 
Standardowe rozmiary pościeli dla niemowląt to 120 cm na 90 cm oraz  130 cm na 100 cm.  Wielkość pościeli nie ma większego znaczenia dla komfortu niemowlęcia, ale ma znaczenie przy późniejszym zakupie poszewek. Od lat najpopularniejszym naturalnym materiałem jest bawełna. Wszyscy wiemy o jej termicznych właściwościach – jest miękka i ciepła, przepuszcza powietrze, wchłania wilgoć i jest przyjemna w dotyku. To właśnie jej właściwości higroskopijne czyli duża wchłanialność wilgoci bez uczucia zimnego, mokrego materiału sprawia, że jest tak pożądanym materiałem przy wyborze pierwszej wyprawki niemowlęcia. Miękka pościel będzie bezpieczna dla bardzo wrażliwej skóry noworodka.  Możliwość prania bawełnianych poszewek w wysokiej temperaturze zapewni higienę, a jednocześnie nie narazi ich na nadmierne rozciąganie. Pościel bawełniana w  100% spełni oczekiwania rodziców i dziecka, ale nie jest jedyną oferowaną na rynku. Wybierając pościel upewnijmy się w jakiej temperaturze można ją prać, jaki ma skład i rozmiar. Kolorystyka jest kwestią gustu. Obecnie na rynku pościele dla dzieci mają piękne bajkowe wzory i wszystkie kolory tęczy. Każdy rodzic bez problemu dopasuje estetyczny wzór do kolorystyki kącika maluszka. 
Warto zwrócić uwagę na to, czym jest wypełniona wewnątrz pościel. Czy w bawełnianym wnętrzu znajduje się równie bezpieczny i naturalny wkład. Względy bezpieczeństwa i funkcjonalności powinny zadecydować o naszym wyborze. Łatwość utrzymania w czystości pościeli oraz możliwość jej samodzielnego czyszczenia i prania powinno być dodatkowym atutem. Dopasujmy wkład pościelowy do poszewek tak, aby odpowiadały sobie rozmiarem. Poszewki nie powinny pozwalać na przesuwanie się pościeli wewnątrz. Hipoalergiczne materiały cieszą się ogromną popularnością. Praktyczna pościel powinna być dla niemowlęcia bezpieczna, ciepła a jednocześnie lekka i łatwa do utrzymania czystości.  Dobrej jakości pościel będzie miła w dotyku i starannie wykończona, a ponadto nie ulegnie szybkiemu zniszczeniu. 
Pościel niemowlęcia powinno prać się przynajmniej raz w tygodniu. Biorąc pod uwagę ilość czasu spędzanego przez dziecko w łóżeczku nie ma wątpliwości, że higiena tego miejsca stanowi priorytet. Dziecko, podobnie jak dorosły poci się. Małemu dziecku zdarza się ulewanie i mnóstwo innych sytuacji, w których pościel może ulec zabrudzeniu. Niemowlę w swoim łóżeczku poza prawidłowo dobraną pościelą tak naprawdę nie potrzebuje nic więcej. Im mniej dodatkowych ozdób np. poduszek ozdobnych, pluszaków itp. tym mniej miejsc, w których będzie zbierał się kurz i alergeny. Dziecko w łóżeczku odpoczywa, śpi, rośnie. Nie potrzebuje pobudzających bodźców. Na poznawanie wielkiego świata przyjdzie jeszcze czas za kilka miesięcy.