Garderoba niemowlęcia – z czego powinna się składać, które ubranka są niezbędne od pierwszych dni życia naszej pociechy? Ile sztuk śpioszków kupić od razu, ile koszulek? Czy body jest niezbędne i w ogóle co to za ciuszek? Skompletowanie wyprawki niemowlęcia nie jest najprostszą sprawą, ale wystarczy chwila na rozeznanie tematu i zaraz będzie wiadomo, od czego zacząć zakupy.
Mały domownik, potrzebuje, jak każdy członek rodziny odzieży. Ubrania niemowlęce różnią się krojem od tych, które nosimy my, dorośli. Wzornictwo ubrań dla najmłodszych mieni się wszystkimi barwami, bajkowymi postaciami i pastelowymi, słodkimi obrazkami. Na co zwrócić uwagę decydując się na zakup rzeczy dla dziecka? Jak w wielu sprawach dotyczących naszych najmłodszych pociech na pierwszym planie musimy postawić komfort i bezpieczeństwo dziecka, względy estetyczne, choć zauważalne najłatwiej powinny zejść na drugi plan. 
Jakie ubrania zapewnią komfort naszemu maleństwu? Takie, które będą dla niego dostosowane rozmiarem, wykonane z bezpiecznych i miłych w dotyku tkanin. Na każdym kroku powinniśmy mieć na uwadze fakt, że dziecko ma bardzo cienką i delikatną skórę. Bardzo wrażliwą i podatną na wszelkiego rodzaju otarcia i podrażnienia, łatwo występują na niej potówki. Przylegające do skóry dziecka ubranka powinny być dla niego bezpieczne, miękkie i miłe w dotyku, przepuszczające powietrze, nie dopuszczające do odparzeń. Dobrze, jeśli wykonane są z naturalnych materiałów zapewniających komfort i bezpieczeństwo. Ubranka dziecka powinny być przystosowane do prania w wysokich temperaturach, aby zapewnić jak największą higienę małemu domownikowi. Zasady przy wybieraniu ubranek są podobne do zasad wybierania bielizny pościelowej. Przewiewne, naturalne, chłonne i oddające wilgoć bez powodowania uczucia chłodu, łatwe w praniu i suszeniu, higieniczne i trwałe, dopasowane rozmiarem. 
Każde niemowlę potrzebuje na początek kilku kaftaników, pajacyków, śpioszków. Body – jest to część garderoby niemowlęcia zakładana przez główkę, może być na krótki lub długi rękaw, zapinana w kroku. Czasami można kupić body zapinane na zakładkę. Na pewno jest łatwiejsze do ubierania maluszka w pierwszych dniach życia. Body przez swą jednoczęściową powierzchnię od ramionek po pupę sprawia, że plecki dziecka są osłonięte materiałem, który nie podwija się, nie marszczy i sprawia, że dziecku jest po pierwsze ciepło w tę część ciała, a po drugie plecki dziecka, na których niemowlę w większości leży nie są narażone na otarcia oraz dyskomfort, jaki może powodować podwinięty materiał. Pajacyki to ubranko od stóp do głów, często zakończone spodenkami z zaszytymi końcami nogawek. Dziecko w pajacyku nie potrzebuje już skarpetek, koszulki. Pod pajacykiem niezbędna jest tylko pieluszka. Pajacyki rozpinane w kroku lub wzdłuż nogawki ułatwią zmienianie pieluszki. Oczywiście jeśli chcemy dziecku zapewnić cieplejsze okrycie pod spodem mogą znaleźć się body lub kaftanik. Śpioszki, to kolejne potrzebne ubranko. Śpioszki stanowią jednoczęściowe spodenki z górą zapinaną na szeleczki. Pod śpioszki niezbędne są body lub bluzeczka - kaftanik. Półśpioszki to rodzaj spodenek - rajtuzek. Spodenki z zaszytymi nogawkami. Do pełnego ubrania dziecka do półśpioszków musimy dołączyć garderobę, która okryje górne partie ciała dziecka. Nadaje się do tego kaftanik, czyli bluzeczka zapinana kopertowo, dużo łatwiejsza przy ubieraniu noworodka, niż tradycyjna bluzeczka. Tak zwane rampersy to ubranie dziecięce stanowiące jednoczęściową koszulkę wraz ze spodenkami. Rampersy mogą być na krótki lub długi rękaw, posiadają długie lub krótkie nogawki, nie okrywają stóp dziecka. Spodenki i bluzeczki to części garderoby zarówno dla niemowląt, jak i starszych dzieci oraz dorosłych i nie wymagają szczegółowego opisu, podobnie jak sweterki, bluzy, skarpetki, pidżamki itp.
Kompletując garderobę niemowlęcia nie zapomnijmy o czapeczkach, które zakładamy dziecku od pierwszych dni życia. Czapeczki mogą być z troczkami lub bez nich. Niektóre niemowlęta nie lubią wiązanych pod szyjką troczków. Decydując się na wiązaną czapeczkę zawsze zwracajmy uwagę na jej prawidłowe wiązanie czyli takie, które zapewni czapeczce dobre ułożenie na główce i nie pozwoli na jej zsuwanie się, ale nie będzie uwierało naszego maleństwa. Kolejną częścią wyprawki niemowlęcia są śliniaczki. Nie jest to stricte ubranko, ale każdy rodzic przyzna, że śliniaczki mogą zaoszczędzić rodzicom wiele pracy. Śliniaczek zakładany dziecku podczas karmienia, a w miarę rozwoju dziecka podczas samodzielnego jedzenia, zapewnia ochronę ubrania przed zabrudzeniem go posiłkiem. Maluchy często lubią bawić się jedzeniem, na pewno nie jeden przecier owocowy zostanie roztarty po buzi i śliniaczku, a w czasie nauki samodzielnego jedzenia wiele ubrań okrytych śliniaczkiem uniknie problemowych plam. 
Garderoba dziecka musi być przystosowana do pory roku. W lecie wystarczy opisany powyżej zestaw ubranek, ale przejściowe pory roku oraz zima wymagają zapewnienia dziecku ochrony przed chłodem, deszczem i mrozem. Dla niemowląt niezbędne będą ciepłe polarowe, ortalionowe, a w zimie ocieplane wewnątrz kombinezony. Jeśli kombinezon zakończony jest nogawkami wraz z bucikami możemy ominąć ich zakup. Jeśli nie - koniecznie pamiętajmy o zimowych butkach. Szaliczki, czapeczki i rękawiczki będą niezbędne w czasie chłodnych pór roku. Dobrze jest, jeśli dziecko posiada przynajmniej dwa kombinezony, wówczas w czasie, gdy jeden z nich jest w praniu i suszeniu, nie musimy dziecka pozbawiać możliwości przebywania na świeżym powietrzu, co jak wiemy - jest bardzo ważne dla rozwoju dzieci w każdym wieku.
Ilość sztuk potrzebnej garderoby niemowlęcia i dziecka zależna jest od indywidualnych potrzeb. Na pewno musimy zapewnić dziecku kilka kompletów ubrań. Małe dzieci przebiera  się często z powodu ulewania, zabrudzeń pieluszkowych i powstałych przy karmieniu. Starsze dziecko samodzielnie poznające świat i uczące się jeść samodzielnie brudzi się często i także może wymagać kilkakrotnego przebierania w ciągu dnia. Dziecko raczkujące, a także starsze - lubiące zabawy na podłodze, brudzą, a czasem przecierają spodenki w okolicach kolan. Każdy wiek ma swoje prawa - także w kwestiach brudzenia i niszczenia odzieży. Całe szczęście tylko na samym początku musimy zapewnić dziecku pierwszą garderobę poprzez jej jednorazowy zakup, z czasem płynnie wymieniamy konkretne jej części, co jest łatwiejsze finansowo.