Pielęgnację niemowlęcia ułatwią nam sprawdzone kosmetyki. Na półkach sklepowych roi się od kolorowych opakowań preparatów przeznaczonych do pielęgnacji dzieci. Zarówno drogerie jak i apteki prześcigają się w oferowanych produktach. Które z nich są warte uwagi, które naprawdę potrzebne?  Aby odpowiednio pielęgnować skórę naszego dziecka – dobrać do niej właściwe kosmetyki -  powinniśmy wiedzieć jaka ta skóra jest. Oto kilka podstawowych wiadomości.
Skóra niemowlaka jest bardzo cienka, wrażliwa i sucha.  Spowodowane jest to tym, że jest ona jeszcze niedojrzała, a w związku z tym, nie zapewnia dziecku ochrony takiej, jak skóra dorosłym.  Znaczy to, że czynniki zewnętrzne, z którymi ma styczność. mogą wywoływać jej podrażnienia. Kontakt tych samych czynników ze skórą dojrzałą nie wywołałby żadnych podrażnień. Pielęgnacja skóry niemowlęcia musi polegać w dużej mierze na jej oczyszczaniu, nawilżeniu i ochronie przed podrażnieniami. Co w takiej pielęgnacji będzie niezbędne? 
Do codziennej higieny potrzebny będzie łagodny płyn do kąpieli i szampon. Ważne, aby do kąpieli niemowlęcia używać kosmetyków przeznaczonych dla jego wrażliwej skóry. Pozbawionych substancji zapachowych,  silnych konserwantów  i sztucznych barwników. Im prostszy skład – tym lepiej. Dodatkowe substancje np. zapachowe nie mają wpływu na pielęgnację a mogą spowodować niepotrzebne podrażnienia. Przydatny może okazać się również olejek do kąpieli, który nawilży skórę dziecka i zmniejszy ryzyko jej wysuszenia. Oliwka ma za zadanie także nawilżenie skóry niemowlęcia. Po kąpieli dobrze jest delikatnie wetrzeć oliwkę zwłaszcza w osuszone wcześniej fałdki skóry niemowlęcia. Miejsca te wymagają dokładnej pielęgnacji ponieważ są mniej wentylowane niż inne powierzchni skóry naszego maleństwa. Codzienna kąpiel zapewni dziecku uregulowany rytm dnia i nocy, większość dzieci uwielbia kąpiele. Jeśli z jakichś przyczyn zrezygnujemy z wieczornej kąpieli niemowlęcia higienę możemy zapewnić mu przemywając jego ciało chusteczkami nawilżanymi. Chusteczki stanowią dużą pomoc w utrzymaniu czystości niemowlęcia przy zmianie pieluszek, ale mogą stać się sporadyczną alternatywą kąpieli. Właściwie dobrane oczyszczają wrażliwą skórę i nie naruszają jej naturalnej bariery ochronnej. Już od pierwszych dni powinniśmy zadbać także o włosy niemowlęcia. Dzieci rodzą się  z pierwszymi włoskami, które nie wymagają rozczesywania, ale należy je utrzymywać w czystości. Szczotki z miękkiego, naturalnego włosia sprawiają, że włoski nie plączą się i nie elektryzują, a dodatkowo w czasie czesania masujemy główkę maluszka. Jeśli zdecydujemy się na pielęgnację włosków grzebieniem koniecznie wybierzmy taki, który posiada zaokrąglone ząbki, aby pielęgnacja była bezpieczna i przyjemna dla niemowlęcia. W codziennej pielęgnacji na pewno niezbędny będzie krem przeciw odparzeniom  - jest preparatem który ma uchronić pupę dziecka przed odparzeniami, złagodzić zaczerwienienia, jeśli takie powstały i stanowić warstwę ochronną pomiędzy wrażliwą skórą dziecka a jej kontaktem z mokrą lub zabrudzoną pieluszką. Nawet najuważniejsza mama i najbardziej troskliwy tato nie zawsze uchronią pupę malucha przed odparzeniami. Skóra dziecka jest bardzo delikatna i mimo starań opiekunów podrażnienia czasem wystąpią. Częste wystawianie skóry niemowlęcia w sprzyjających warunkach atmosferycznych na działanie powietrza jest dla maluszka zbawienne. Kilkuminutowe wentylowanie skóry powinniśmy traktować jako niezbędny zabieg higieniczny niemowlęcia. W zależności od pory roku powinniśmy zaopatrzyć się w krem ochronny na zimę lub krem z filtrami UV. Zawsze pamiętajmy o tym, aby każdy rodzaj kosmetyków przeznaczony był do wieku naszej pociechy. 
W domu, w którym zamieszka noworodek powinny znaleźć się także inne akcesoria przydatne do pielęgnacji najmłodszych, m.in. wanienka, stojak pod wanienkę lub komoda, myjki lub gąbki kąpielowe, leżaczek do kąpieli, okrycia kąpielowe, ręczniczki z kapturkiem a także termometr kąpielowy itp. Właściwą opiekę nad niemowlęciem ułatwią nam na pewno: waga niemowlęca, gruszka do nosa, cążki, nożyczki, pierwsze szczoteczki do dziąseł, a w przyszłości również pasty do zębów. W przypadku przeziębienia czy pierwszego kataru niezbędny okaże się aspirator do noska oraz dozowniki do lekarstw.  W zachowaniu porządku pomoże nam uporządkowanie akcesoriów w organizerach, przechowywanie pieluszek w pojemnikach na nie przeznaczonych, których miejsce z czasem zajmie nocnik i kolejne akcesoria, które zmieniać się będą wraz z rozwojem i dorastaniem naszej pociechy.  
W ramach higieny niemowlęcia i niewiele starszych dzieci bardzo ważne jest także to, w czym pierzemy i płuczemy ubranka oraz pościel i ręczniki milusińskich, a zatem wszystkich rzeczy, które mają bezpośredni kontakt z wrażliwą skórą dzieci. Proszki i płyny muszą, podobnie jak kosmetyki, być pozbawione substancji mogących wywołać podrażnienia skóry dziecka, a jednocześnie poradzić sobie z brudem, zarazkami i zapewnić miękkość wypranych rzeczy. Takie zadania specjalne z powodzeniem wypełnią płatki mydlane, specjalny proszek lub żel. A płyny do płukania dedykowane najmłodszym sprawią, że ich rzeczy staną się miękkie i przyjemne w dotyku.