Każdy mały podróżnik potrzebuje fotelika. Już powrót ze szpitala, gdzie przychodzi na świat maleństwo, powinien odbyć się w bezpiecznych warunkach. Pierwszy fotelik będzie służył nam do przewożenia dziecka, do przenoszenia, spełni rolę fotelika, nosidełka, kołyski.  Fotelik dla najmłodszych dzieci to kategoria 0+. Jak długo taki fotelik będzie służył dziecku zależeć będzie od jego wzrostu i wagi ale również modelu jaki wybierzemy – dostępne na rynku są pierwsze foteliki samochodowe do 10 oraz 13 kg. Pierwszy fotelik wyprofilowany jest tak, że dziecko podróżuje w pozycji półleżącej, wkład fotelika podtrzymuje główkę dziecka, której niemowlę jeszcze samo nie potrafi utrzymać w pozycji pionowej. Najbezpieczniejszą pozycją do podróżowania dla dziecka jest pozycja tyłem do kierunku jazdy. W tej pozycji musi podróżować dziecko minimum do 9 kg. Zgodnie z prawami fizyki, dziecko umieszczone w foteliku tyłem do kierunku jazdy w razie nagłego hamowania lub zderzeni jest dociskane do fotelika, a nie wyrywane z niego. Dziecko powinno podróżować tak jak najdłużej, prawie każda kategoria wagowo - wiekowa daje możliwość zakupu fotelików RWF - czyli takich, w których dziecko przewożone jest tyłem do kierunku jazdy. O wyborze fotelika decydują przeważnie rodzice dziecka. Podjęcie decyzji o zakupie fotelika nie powinno być decyzją pochopną, warto posłuchać doradców i zapoznać się z dostępnymi wynikami testów.

Na co powinno się zwrócić uwagę przy zakupie fotelika?

Na pewno powinno się dostosować fotelik do wagi i wieku dziecka. Najważniejszą kwestią jest bezpieczeństwo przewożonego dziecka. Foteliki samochodowe przechodzą testy niezależnych instytucji np. niemieckiego ADAC - testy zderzeniowe, warto zapoznać się z ich wynikami. Kupując fotelik zwróćmy uwagę na atesty i certyfikaty, jakie posiada. Nie każda naklejka jest certyfikatem. Nawet najbezpieczniejszy fotelik nie spełni dobrze swojej roli, jeśli będzie niewłaściwie zamocowany i użytkowany. Nowe wersje samochodów posiadają system do montowania fotelików  Isofix, który bardzo ułatwia montaż fotelika w samochodzie. Działa na zasadzie klik - klik. Fotelik jest łatwo wypinany i wpinany, niwelujemy możliwość popełnienia błędu. Każdy fotelik dla dzieci poniżej 15 kg posiada swój system zabezpieczeń - pasów, które przytrzymują dziecko w foteliku. Pasy muszą być zawsze prawidłowo dopasowane do wzrostu i ubioru dziecka oraz prawidłowo zapięte. Regulacja długości pasów służy do tego, aby zapewnić przewożonemu w foteliku dziecku bezpieczeństwo. Pasy dopasowujemy tak, aby przytrzymywały stabilnie dziecko w foteliku. Za każdym razem np. w czasie zimy, dopasujmy pasy do ubioru dziecka. Chwila poświęcona na skrócenie pasów, gdy rozbierzemy dziecko z kurteczki, może uratować dziecku życie, w razie wypadku. Foteliki samochodowe dla małych dzieci mają skonstruowane zapięcia pasów tak, aby dorosłemu nie sprawiały problemu, zapinały się jednym dociśnięciem, kliknięciem, ale ich rozpięcie jest już bardziej skomplikowane i uniemożliwi dziecku samodzielne wypięcie się z pasów podczas jazdy.

Kiedy zmienić fotelik samochodowy na większy?

Gdy nasza pociecha wyrośnie już z fotelika 0 lub 0+, czyli osiągnie wagę zbliżoną do granicy wyznaczonej przez producenta fotelika koniecznie musimy zmienić fotelik na kolejną kategorię wagową. Foteliki z kategorii 0 i 0+ będą nam służyć do wagi dziecka 10, 13, 18 lub maksymalnie 25 kg. Możemy zdecydować się  na fotelik, który w początkowym etapie rośnie wraz z dzieckiem tzn. zmienia się pozycja pasów i wkład poduszki wokół główki na dopasowane do pozycji siedzącej dziecka. Jednak, gdy dziecko osiąga określoną wagę, lub wzrost i jego główka wystaje poza fotelik, to czas na zmiany. Kolejna kategoria fotelików to kategoria I określona wagowo jako 9-18 kg. Fotelik ten zazębia się z kategorią 0+. Kolejna grupa to foteliki z kategorii II przeznaczone dla dzieci o wadze 15 - 25 kg. Ostatnia grupa to foteliki samochodowe określone jako kategoria III czyli przedział wagowy 26 - 36 kg. Wyznacznikiem zmiany fotelika zawsze musi być nie tylko waga, ale także wzrost dziecka.

Jakimi atutami powinien jeszcze cieszyć się fotelik?

W czasie użytkowania fotelik może ulec zabrudzeniom. Dobrze, jeśli pokrowiec fotelika jest wykonany z materiału, który łatwo da się wyprać. Mały podróżnik poci się w czasie jazdy, może rozlać herbatkę czy napój, a czekolada łatwo może rozpłynąć się w małej rączce. Maluch odruchowo wytrze zabrudzoną rękę w to, co ma najbliżej - pokrowiec fotelika.

Fotelik powinien być dla dziecka wygodny. Bez względu na to, jak długie podróże planujemy, zapewnienie dziecku wygody w czasie jazdy sprawi, że będzie ono łatwiej znosić podróżowanie. Zorganizowanie komfortowych warunków podróży ułatwią nam roletki na szyby chroniące przed nadmiernym nasłonecznieniem, komfort termiczny zapewni dziecku śpiworek dopasowany do fotelika. Fotelik możemy dodatkowo wyposażyć w matę antypotową.  Porządek i łatwy dostęp do zabawek, chusteczek i innych drobiazgów zabranych w podróż ułatwi organizer na siedzenie.

Wybierając fotelik kierować należy się także osobistymi upodobaniami i uwarunkowaniami. Fotelik powinien pasować wielkością do modelu samochodu tak, aby jego montaż był prawidłowy, a użytkowanie wygodne. Gwarancją bezpieczeństwa naszego dziecka w podróży jest dobrze dobrany i prawidłowo zamocowany fotelik, właściwie zapięte pasy, a co najważniejsze - odpowiedzialny kierowca.

Zapraszamy do sklepu VIKI 

Nasi sprzedawcy pomogą znaleźć najlepsze rozwiązanie za pomocą różnych kryteriów tj. klasa wagowa, mocowanie, dopasowanie oraz dostosowanie do danego modelu samochodu, marka i cena. Posiadamy kilka stanowisk na których prezentujemy i szkolimy jak poprawnie zamontować fotelik samochodowy. Na naszym parkingu jesteśmy w stanie przymierzyć dowolną ilość fotelików samochodowych w Państwa samochodzie, wybierając ten, w którym dziecko będzie najbezpieczniejsze.

Nasz personel stale podnosi kwalifikacje oraz wiedzę na temat fotelików samochodowych, biorąc udział w licznych szkoleniach organizowanych przez producentów. Świadczyć o tym może zajęcie II miejsca w I Mistrzostwach Polski Fotelikiada, w kategorii Najlepszy sklep.

Bardzo starannie dobieramy producentów fotelików samochodowych i pokazujemy w naszym sklepie VIKI tylko najlepsze i najbezpieczniejsze modele, przeznaczone na każdą kieszeń. Znajdziecie Państwo u nas takie renomowane firmy jak: Axkid, Avionaut, BeSafe, Britax, Chicco, Concord, Cybex, Graco, Jane, Joie, Kiddy, Maxi-Cosi, Peg Perego, Recaro, Romer, Takata.

W razie dodatkowych pytań służymy pomocą.
tel./fax (32) 276 60 36 - wew 12
mail: wozki@viki.net.pl