Niemowlę, a z czasem małe dziecko, potrzebuje wielu specyficznych rzeczy. Akcesoria dla niemowląt stanowią smoczki, butelki, gryzaki, ale także akcesoria do kąpieli i higieny małych dzieci. Wiele nowoczesnych urządzeń jest w stanie ułatwić nam opiekę nad niemowlęciem. Wielu rodziców decyduje się na zakup niani elektrycznej czy monitora oddechu. Komfort wilgotności powietrza w pomieszczeniach, w których przebywa dziecko zapewni nawilżać, a bezpieczną przestrzeń w domu szereg zabezpieczeń, które uchronią małego odkrywcę świata przed nieprzyjemnymi i niebezpiecznymi przygodami.

Smoczki zaspokajają niemowlętom naturalną potrzebę ssania. Pozwalają dziecku odczuwać podobny odruch, jak przy karmieniu. Smoczki mają na celu uspokajanie dzieci. Nie każde niemowlę chce korzystać ze smoczka, nie każde ma taką potrzebę. Fakt, że dziecko w danym momencie używa lub nie smoczka nie znaczy, że za jakiś czas potrzeba ta nie ulegnie zmianie. Smoczki oferowane przez producentów posiadają różne kształty i rozmiary. Przy ich zakupie trzeba zwrócić uwagę, do jakiego wieku dziecka dostosowany jest smoczek. Wykonane są z różnych materiałów np. z kauczuku lub silikonu. Różnią się miękkością i plastycznością. Smoczki posiadają różne kształty:anatomiczny (przypominający kształtem brodawkę sutkową). W smoczku tym guma jest spłaszczona w części przylegającej do języka maleństwa i uwypuklona w części przylegającej do podniebienia. Ważne, aby podawać dziecku smoczek anatomiczny zawsze w odpowiednim ułożeniu. Smoczek okrągły ma gumkę owalną, przypominającą kuleczkę. Jeśli tarcza takiego smoczka ma kształt ósemki możemy wkładać dziecku taki smoczek dowolną stroną, natomiast jeśli jego tarcza wklęsła jest tylko z jednej strony - jej wycięcie powinno znajdować się bezpośrednio pod noskiem maluszka. Smoczek symetryczny to taki, w którym gumka jest płaska z obu stron, a tarcza ma wycięcie z obu stron. Jaki smoczek będzie najlepszy dla naszego dziecka - dowiemy się wówczas, gdy pozwolimy maluszkowi przetestować różne ich rodzaje. Każdy smoczek wymaga zachowania higieny, dlatego warto zaopatrzyć się w pojemnik na smoczek, w którym przechowamy go w czasie, gdy nie jest używany przez dziecko. Także zapasowy smoczek powinien mieć swoje pudełeczko, być wyparzony i gotowy do użycia, w razie awaryjnej sytuacji - zagubienia lub zabrudzenia aktualnie używanego smoczka. Łańcuszek do smoczka zapewni dziecku stały dostęp do jego - gumowego uspokajacza. Przypięty smoczek nie upadnie na ziemię - nie zabrudzi się, a co najważniejsze - nie zgubi się.

Butelki do karmienia wraz ze smoczkami stanowią niezbędny element karmienia dziecka. Nawet niemowlę karmione piersią po pierwszych kilku - kilkunastu tygodniach będzie potrzebowało butelki do płynów takich jak np. herbatka czy woda. Butelki sprzedawane są w zestawach z wymiennymi smoczkami. Kształt butelki decyduje o wygodzie karmienia dziecka, umieszczony na niej smoczek o tym, jak szybko płynny pokarm przez niego przepływa. Smoczki różnią się kształtem, wielkością oraz otworkiem umożliwiającym spożywanie pokarmu. Kupując butelki wraz ze smoczkami należy zwrócić uwagę do jakiego wieku niemowlęcia są dostosowane. Smoczek powinien dawać dziecku komfort jedzenia, dozować pokarm w takiej ilości, aby dziecko łatwo przełykało go bez zakrztuszenia się. Wielu producentów oferuje antykolkowe zestawy do karmienia niemowląt. Butelki i smoczki do szóstego miesiąca życia naszej pociechy powinny być bezwzględnie sterylizowane, ponieważ właśnie do tego czasu rozwija się układ odpornościowy niemowlęcia. Higienę zapewnią sterylizatory. Możemy wybierać pomiędzy kompletnym urządzeniem zasilanym elektrycznie, które wytwarza parę wodną z nalanej do niego wody i w ten sposób sterylizuje butelkę i smoczek. Możemy także zdecydować się na sterylizator mikrofalowy, to znaczy taki, który z wodą, szczelnie zamknięty, umieszczamy w kuchence mikrofalowej. Oba rodzaje sterylizatorów zapewniają higienę i szybki proces czyszczenia smoczków i butelek.

Przy karmieniu niemowlęcia pomocny okazać może się podgrzewacz do butelek. Urządzenie to podłączone do prądu lub mobilne zapewnia stałą temperaturę umieszczonej w nim butelki z płynem, słoiczka, a nawet miseczki z pokarmem. Różni producenci oferują różne podgrzewacze. Bardziej zaawansowane łączą w sobie funkcję podgrzewacza i sterylizatora.

Wszelkie akcesoria dla niemowląt i dzieci powinny spełniać wymagania rygorystycznych norm higieny i bezpieczeństwa. Normom tym podlegają nie tylko smoczki i butelki, ale wszelkie pojemniki na mleko, pojemniki na pokarm, termoopakowania, termosy (które pozwolą na przechowanie pokarmu dla dziecka w idealnej temperaturze np. w czasie spaceru lub podróży), a także pierwsza prawdziwa zastawa naszej pociechy, a więc kubki, miseczki, talerzyki, sztućce itp. 
Pierwsze kubki wyposażone są w odpowiedni ustniki i uchwyty obustronne ułatwiające dziecku stabilne ich trzymanie. Kubki niekapki sprawią, że nawet upuszczony lub odwrócony do góry dnem kubek nie zostanie pozbawiony swej zawartości.  O każdej z części pierwszej zastawy stołowej można powiedzieć, że ma na celu naukę samodzielnego jedzenia i musi być przystosowana dla dzieci, być lekka, nie tłukąca się, wielkością dostosowana do rączek i ust użytkownika, mieć zaokrąglone kształty. Jeśli jest ładna i kolorowa, zachęci dziecko do prób samodzielnego jedzenia. Do mycia naczyń dziecka możemy wykorzystać dedykowane temu detergenty delikatne i bezpieczne w użyciu.

Akcesoria ułatwiające kąpiel dziecka to wanienka wraz ze stojakiem, termometr kąpielowy, leżaczek do kąpieli, gąbki, myjki, okrycia kąpielowe i ręczniki z kapturkiem. Do utrzymania higieny dziecka niezbędne będą nam szczotka do włosów z naturalnego i miękkiego włosia lub grzebyk o zaokrąglonych ząbkach, waga niemowlęca, aspirator i gruszka do nosa, cążki i malutkie nożyczki, dozownik do lekarstw. Wielu rodzicom ułatwi utrzymanie porządku w rzeczach niemowlęcia organizer i pojemniki do przechowywania pieluszek i innych rzeczy. 
W czasie snu dziecka, dorosłym w dużej mierze, ułatwi jego kontrolowanie i czuwanie nad maleństwem niania elektryczna, która pozwala na usłyszenie odgłosów z sypialni dziecka poprzez urządzenie elektryczne, które możemy mieć przy sobie przebywając w innym pomieszczeniu. Monitor ruchu i oddechu zapewni bezpieczny sen niemowlęciu i spokój rodzicom. W razie jakichkolwiek nieprawidłowości sygnał zaalarmuje rodziców i zapewni dziecku natychmiastowe udzielenie pomocy. Urządzenie to może uratować życie dziecka.

Pomieszczenia, w których przebywa dziecko powinny mieć odpowiednią temperaturę i wilgotność powietrza. O ile temperaturą możemy sterować poprzez dostosowanie ogrzewania, o tyle bez nawilżacza powietrza niełatwo będzie utrzymać właściwą jego wilgotność. Dom musi być dla dziecka przyjaznym i bezpiecznym miejscem, dlatego od początku, gdy tylko dziecko zaczyna samodzielnie zapoznawać się z jego przestrzenią należy ochronić je przed niebezpieczeństwami. Ułatwią nam to zabezpieczenia do kontaktów, zabezpieczenia do szuflad i mebli, nakładki na kanty (np. stołów, szafek) oraz bramki